اولین باری که با سازه های ماکارونی آشنا شدم تو دومین دوره همایش هم اندیشی نخبگان علمی کشور (اوه یا علی اسم!!) بود. اون موقع دوم دبیرستان بودم. و اونجا با خانم مهندسی آشنا شدیم که تونسته بود تو مسابقات جهانی سازه ماکارونی مقام بیاره. اون روز یه مسابقه ی یه روزه بینمون برگزار کردند و ما فقط چند ساعت وقت داشتیم نقشه‌ی یه سازه ی فشاری رو دستی طرح ریزی کنیم و بسازیمش و بعد با هم رقابت کنیم. ولی ما وقت کم آوردیم و نتونستیم طرحی که تو ذهنم بودو کامل بسازیم. سازه ناقص بود و استحکامی که باید می داشت رو نداشت. ولی با این حال دوم شد.
اون روز طرحی که برای سازه داده بودم علیرغم ناقص بودنش مورد استقبال مربیا و استادمون قرار گرفت و همین باعث شد من به سازه های ماکارونی علاقه مند بشم.
این سازه ای که تو تصویر می‌بینید یه پل ماکارونیه که دو سال بعد، حرفه ای تر زیر نظر یه استاد خبره شهرضایی ساختمش. و اینجا مسابقات دانش آموزی پل ماکارونی شهرضاست. و من حق شرکت توشو نداشتم چون دانش آموز شهر دیگه ای بودم. برای همین استادمون سازه هامو به اسم یه گروه دیگه تو مسابقه شرکت داد. اون موقع بچه های شهرضا حرف اولو تو مسابقات پل ماکارونی تو کل کشور می‌زدند (شاید هنوز هم همین طور باشن). سازه ی دومی که ساخته بودم خیلی حرفه ای تر از اینی بود که تو تصویر می بینید. ولی متاسفانه دیر رسیدم و به بارگذاریش نرسیدم و دیگه خورد شده بود و نتونستم عکسی ازش بگیرم. اونو با ماکارونی های مخصوص باریک نیم متری ساخته بودم. بزرگ تر بود و ظریف تر. از نظر تحمل بار اون روز سوم شد. ولی تو داوری چون چندبار تو حمل و نقل آسیب دیده بود و مجبور شده بودم بعضی اتصالات شو عوض کنم، و اتصالات ریز هم زیاد داشت، یکی دو جاش بیش از حد آیین نامه چسب کاری شده بود. برای همین ازش کسر امتیاز شد و در نهایت چهارم شد! این یکی هم که تو تصویر می بینید فکر کنم هفتم، هشتم شد. بین حدود شاید سی چهل تا سازه.
این دومین و آخرین مسابقه سازه ماکارونی بود که شرکت کردم. یادش بخیر چه هیجانی داشت! بعدش دیگه فرصت دوباره‌ای پیش نیومد!
.
#خاطره_بازی
#سازه_ماکارونی
#مسابقه
#اتوکد
#AutoCad
#تعجب_نکنید_من_به_همه_چیز_یه_نوکی_زدم!

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها